MRI KEDVEZMÉNYES ÁR 32.000 FT.
A LEGÚJABB, LEGMODERNEBB NYITOTT MRI KÉSZÜLÉK.
TELEFONSZÁM: 06 1 243 1010.
Az MRI vizsgálat (magnetic resonance imaging) egy különleges és bonyolult képalkotó eljárás, amellyel képek készíthetők a belső szervekről. Az MRI vizsgálat a szervezet folyadéktereinek mágneses térben történő megváltozott viselkedésén alapszik, testünk természetes mágneses tényezőit felhasználva, hatalmas külső mágnes segítségével történik. Az eljárás során testünk hidrogén atommagjait használjuk a képkészítéshez, amelyek rádióhullámok besugárzása által a vízben kötött protonokkal történő kölcsönhatás során készülnek. Az MRI berendezés a kölcsönhatás során bekövetkező változás idejét és egyéb paramétereit alakítja át képi információvá. A beteget elektromágneses térbe helyezik, majd a test atommagjait rezgésre kényszerítik rádióhullámok segítségével, amelyek így jellegzetes jeleket adnak. Ezeket a jeleket a gép átalakítja és háromdimenziós kép formájában jeleníti meg. Az MRI vizsgálat nem használ röntgensugarat, hanem a mágneses tér és az igen magas rádióhullámok segítségével hoz létre részlet dús anatómiai képeket. Az MRI vizsgálat emiatt szükség szerinti gyakorisággal ismételhető és például kisgyermekek vizsgálata során is rizikómentesen alkalmazható.
A különböző szövetek különböző módon viselkednek, így a szervekről részletes szerkezeti információ nyerhető. AZ MRI vizsgálattal ábrázolható sok eltérés, amely a szervek szöveti szerkezetét megváltoztatja. Ilyenek a daganatok és azok áttétei, gyulladásos folyamatok, vérellátási zavarok. Az erek ezzel az eljárással igen jól ábrázolhatóak, így sok információ nyerhető róluk anélkül, hogy veszélyes és kellemetlen beavatkozások történnének.
Az MRI vizsgálattal vizsgálható az agy, a hasi szervek, gerinc, a csontok és ízületek, valamint a mellkasi nagy erek környezete. A vizsgált testrésztől függően a felvétel elkészítése 20-70 percet vesz igénybe.
Az általános radiológiában az MRI-nek köszönhetően egyértelműen javult a mozgásszervi, gerinc és lágyrészek képalkotó diagnosztikája. A mozgásszervi diagnosztika óriási előrelépést tett az MRI vizsgálatok által. Például a korábban csak operatív módon (arthroscopiával) végzett térd meniscus szakadás ma már gyorsan, a beteg megterhelése nélkül kimutatható. A gerincoszlop vizsgálatánál a multiplanáris (többsíkú) ábrázolás által sokkal jobban lehetséges a porckorong előboltosulás kiterjedését meghatározni. Az MRI az egyéb klinikai szakok esetében, mint például a neurológia, belgyógyászat vagy kardiológia is egyre fontosabb szerepet játszik. A neurológiában az agyi gyulladási gócok ezzel az eljárással már korai stádiumban kimutathatóak. Az érrendszeri diagnosztika is forradalmát éli az MRI-angiográfia által. Ma már lehetőség van invazív angiográfiai vizsgálatok nélkül medenceartériák, veseartériák, illetve a koponya artériáinak a rövid idő alatt történő áttekintésére. Többféle agyi MRI vizsgálat létezik. Mindegyik módszerhez ugyanazt a készüléket használják, a vizsgálatok közti különbség az eltérő szoftverben rejlik. A funkcionális MRI-vel kimutatható, hogy mely agyterületek aktívak egy feladat végrehajtása közben, legyen az olvasás, írás, emlékezés, számolás vagy egyszerűen csak egy végtag megmozdítása. E módszer alkalmazható továbbá bizonyos területeken koncentrálódó kémiai anyagok kimutatására is, így az agydaganatok elkülöníthetők az agytályogoktól. A perfúziós MRI vizsgálattal meg lehet becsülni egy bizonyos agyterület véráramlási viszonyait. A diffúziós MRI vizsgálatot hirtelen kialakult folyadék felhalmozódás (ödéma) kimutatására lehet alkalmazni.
A vizsgálat menete:
A vizsgálatot erre szakosodott, tapasztalt szakemberek (képalkotó radiológiai asszisztens, MR operátor) végzik.
Az MRI vizsgálati helyiségben állandó erős mágneses tér van. Mielőtt a beteg belép ebbe a térbe, meg kell győződnie róla, hogy semmilyen mágnesezhető anyag, fém nincs a beteg testén (ruházatában, ékszerei között, szemüveg, testékszer) vagy szervezetében (pacemaker, művégtag, műfogsor, fémkapocs, fémsín). Ezek a fémtárgyak ugyanis a mágneses térben elmozdulhatnak, felforrósodhatnak, működésük károsodhat. Minden ilyen tárgyat a vizsgálóhelyiség melletti vetkőzőben kell hagynia. Az MRI helységben egy vizsgálóasztalra kell felfeküdni. Az asszisztens a vizsgálni kívánt testrészre helyezi a második mágneses tekercset. Helyezze el karjait maga mellé, lélegezzen nyugodtan és egyenletesen. Ha fél vagy szorongást érez mikrofonon keresztül beszélhet az asszisztenssel, aki folyamatosan hallja és egy speciális üvegablakon keresztül látja Önt. Ezután a betegnek már mozdulatlanul kell feküdnie a vizsgálat végéig. Az MRI vizsgálat közben erős berregő, zúgó hang hallható, amelynek elviseléséhez a beteg fejhallgatót vagy füldugót kérhet. A vizsgálat megkezdése előtt minden betegnek egy tájékoztatót kell elolvasni és az abban feltett kérdésekre válaszolni. Amikor a vizsgálat elkezdődik a vizsgáló ágy megmozdul a nagy méretű mágneses tekercs belseje felé. Az MRI vizsgálathoz intravénás kontrasztanyag adása válhat szükségessé. Ez a kontrasztanyag nem tartalmaz jódot, teljesen más, mint a röntgenvizsgálatnál használt anyagok. Allergiás reakciót igen ritkán okoz. Ez az anyag a felvételek kontrasztosságának fokozását segíti, mivel ezt az anyagot az erős mágneses tér kevésbé vonzza. Kontrasztanyag adásának hozzájárulásáról a betegnek vizsgálat előtt írásban nyilatkoznia kell. Az MRI vizsgálat semmiféle fájdalommal nem jár. A vizsgálat időtartama 30-70 perc.
Szükséges előkészületek:
A vizsgáló helyiségbe szívritmus-szabályzóval (pacemakerrel) belépni tilos és életveszélyes!
A beteg ruházatában, testfelületén vagy szervezetében nem lehet semmiféle fémet tartalmazó anyag. Napjainkban a műtétek során többféle fémes anyag kerülhet szervezetébe (protézisek, érlekötések). A modern eljárások során már olyan fémekkel dolgoznak, melyek nem mágnesezhetőek. Ha valaki MRI vizsgálatra megy, célszerű a korábbi műtétet végző orvostól leírást kérnie a szervezetébe helyezett fém típusáról, hogy azt a vizsgálatot végző szakembernek meg tudja mutatni. Ha bezárt térben félelmet szokott érezni (klausztrofóbiás), beszéljen beutaló orvosával, aki enyhe nyugtatót javasolhat Önnek a vizsgálat idejére. Ha orvosa másképp nem rendeli, nyugodtan szedje be szokásos gyógyszereit. Terhesség nem kizáró ok MRI vizsgálat elvégzésére.
Tájékoztató az MRI-vizsgálat végzéséről
Natív vizsgálat során kontrasztanyagot nem alkalmazunk.
Kontrasztanyagos vizsgálat esetén a natív vizsgálat elvégzése után kontrasztanyag adására kerül sor (intravénásan). Kontrasztanyag adásának eldöntése a kezelőorvos, illetve a radiológus feladata a szakorvosi vizsgálat, illetve a natív vizsgálat eredményének ismeretében. Páciens külön kérésére nem adunk kontrasztanyagot!
Kontrasztanyag adása esetén minden esetben szükséges vesefunkciós vizsgálat (vérvétel: GFR) elvégzése a vizsgálat előtt!
Kontrasztanyag adása esetén a vizsgálat helyszínén a kontrasztanyag beadása előtt a páciens részéről a beleegyező nyilatkozat aláírása kötelező.
Az MRI-vizsgálatot néhány napos várakozási, illetve előjegyzési idővel tudjuk elvégezni.
A vizsgálatra akár orvosi javaslatra, akár saját elhatározásukból is jelentkezhetnek, kivétel a kontrasztanyagos MRI-vizsgálat, melyre kizárólag szakorvosi javaslat/beutaló alapján lehet jelentkezni.
A vizsgálatok előtt javasoljuk szakorvosi vizsgálat és konzultáció elvégzését, melyre központunkban is lehetőséget biztosítunk, külön térítési díj ellenében. Előfordulhat ugyanis, hogy nem MRI vizsgálatot kell elvégezni. Előfordulhat továbbá, hogy nem is azt a testrészt (vizsgálati régiót) kellene megvizsgálni, amit páciensünk betegnek gondol. Központunk nem tehető felelőssé páciensünk vizsgálati régióra vonatkozó szakszerűtlen utasításából eredő mindazon kárért, ha a páciens figyelmeztetés ellenére olyan testrész vizsgálatát kéri, amely nem egyezik meg a panaszokat szakmailag ténylegesen magyarázó elváltozások kimutatására szükséges vizsgálati régiókkal!
Több anatómiai régió vizsgálatakor a térítési díj megfelelő többszöröse fizetendő. Külön anatómiai régiónak minősülnek a gerinc régiói (nyaki, háti, ágyéki, keresztcsonti szakasz), illetve az ízületek (bal és jobb).
Fontos!
TB finanszírozott (térítésmentes) vizsgálatot nem végzünk, beutalót nem tudunk elfogadni.
Központunkban VÉGZÜNK gerinc, koponya és végtagi ízületi vizsgálatokat. NEM VÉGZÜNK nyaki lágyrész, gége, garat, mellkas, szív, emlő, has, here és teljes test MRI-vizsgálatot.
Az MRI vizsgálat ára tartalmazza az elvégzett vizsgálatot, 1 db cd lemezt vagy pendrive-ot (adathordozó) a képanyaggal (Ön választ!), amelyet a vizsgálat után azonnal odaadunk, illetve a szöveges radiológiai szakorvosi értékelést.
Az MRI-vizsgálat szöveges írásos radiológiai szakorvosi kiértékelését legkésőbb a vizsgálatot követő harmadik munkanapon 20:00-ig (a vizsgálat a 0-ik nap) a megbeszélt módon (e-mail, személyes átvétel vagy külön térítési díj ellenében postai úton feladásra kerül) eljuttatjuk a páciens részére.
Az MRI vizsgálat ára nem tartalmazza a lelettel kapcsolatos radiológiai szakorvosi konzultációt és felvilágosítást.
Az MRI lelet eredményével kapcsolatban a személyzet semmilyen felvilágosítást nem adhat, ez a kezelőorvos feladata.
Három fő esetben nem végezhető el a vizsgálat:
1. ha a páciensnél szívritmusszabályzó (pacemaker) beültetésére,
2. bizonyos típusú fém szívbillentyű beépítésére került sor, illetve
3. ha három évnél korábban végzett agyi értágulat (aneurizma) ellátása során kapcsot (klipet) alkalmaztak.
Két fontos szempont is van a vizsgálat elvégezhetősége szempontjából:
1. a páciens testsúlya (elbírja-e az ágy a pácienst): 120 kg a súlyhatár!
2. a mellkas és/vagy a has legnagyobb átmérője (befér-e a páciens a gépbe): ezt fekvő helyzetben kell lemérni, a talaj és a mellkas és/vagy a has legmagasabb pontja közötti távolság: 30 cm a határ!
A vizsgálat alatt lehetőség van arra, hogy hozzátartozó is jelen legyen a páciensel együtt, így nyugodtabban tudnak feküdni amíg a vizsgálat folyik. Természetesen ilyenkor a kísérőre is a fenti szabályok vonatkoznak.
A különböző szövetek különböző módon viselkednek, így a szervekről részletes szerkezeti információ nyerhető. AZ MRI vizsgálattal ábrázolható sok eltérés, amely a szervek szöveti szerkezetét megváltoztatja. Ilyenek a daganatok és azok áttétei, gyulladásos folyamatok, vérellátási zavarok. Az erek ezzel az eljárással igen jól ábrázolhatóak, így sok információ nyerhető róluk anélkül, hogy veszélyes és kellemetlen beavatkozások történnének.
Az MRI vizsgálattal vizsgálható az agy, a hasi szervek, gerinc, a csontok és ízületek, valamint a mellkasi nagy erek környezete. A vizsgált testrésztől függően a felvétel elkészítése 20-70 percet vesz igénybe.
Az általános radiológiában az MRI-nek köszönhetően egyértelműen javult a mozgásszervi, gerinc és lágyrészek képalkotó diagnosztikája. A mozgásszervi diagnosztika óriási előrelépést tett az MRI vizsgálatok által. Például a korábban csak operatív módon (arthroscopiával) végzett térd meniscus szakadás ma már gyorsan, a beteg megterhelése nélkül kimutatható. A gerincoszlop vizsgálatánál a multiplanáris (többsíkú) ábrázolás által sokkal jobban lehetséges a porckorong előboltosulás kiterjedését meghatározni. Az MRI az egyéb klinikai szakok esetében, mint például a neurológia, belgyógyászat vagy kardiológia is egyre fontosabb szerepet játszik. A neurológiában az agyi gyulladási gócok ezzel az eljárással már korai stádiumban kimutathatóak. Az érrendszeri diagnosztika is forradalmát éli az MRI-angiográfia által. Ma már lehetőség van invazív angiográfiai vizsgálatok nélkül medenceartériák, veseartériák, illetve a koponya artériáinak a rövid idő alatt történő áttekintésére. Többféle agyi MRI vizsgálat létezik. Mindegyik módszerhez ugyanazt a készüléket használják, a vizsgálatok közti különbség az eltérő szoftverben rejlik. A funkcionális MRI-vel kimutatható, hogy mely agyterületek aktívak egy feladat végrehajtása közben, legyen az olvasás, írás, emlékezés, számolás vagy egyszerűen csak egy végtag megmozdítása. E módszer alkalmazható továbbá bizonyos területeken koncentrálódó kémiai anyagok kimutatására is, így az agydaganatok elkülöníthetők az agytályogoktól. A perfúziós MRI vizsgálattal meg lehet becsülni egy bizonyos agyterület véráramlási viszonyait. A diffúziós MRI vizsgálatot hirtelen kialakult folyadék felhalmozódás (ödéma) kimutatására lehet alkalmazni.
A vizsgálat menete:
A vizsgálatot erre szakosodott, tapasztalt szakemberek (képalkotó radiológiai asszisztens, MR operátor) végzik.
Az MRI vizsgálati helyiségben állandó erős mágneses tér van. Mielőtt a beteg belép ebbe a térbe, meg kell győződnie róla, hogy semmilyen mágnesezhető anyag, fém nincs a beteg testén (ruházatában, ékszerei között, szemüveg, testékszer) vagy szervezetében (pacemaker, művégtag, műfogsor, fémkapocs, fémsín). Ezek a fémtárgyak ugyanis a mágneses térben elmozdulhatnak, felforrósodhatnak, működésük károsodhat. Minden ilyen tárgyat a vizsgálóhelyiség melletti vetkőzőben kell hagynia. Az MRI helységben egy vizsgálóasztalra kell felfeküdni. Az asszisztens a vizsgálni kívánt testrészre helyezi a második mágneses tekercset. Helyezze el karjait maga mellé, lélegezzen nyugodtan és egyenletesen. Ha fél vagy szorongást érez mikrofonon keresztül beszélhet az asszisztenssel, aki folyamatosan hallja és egy speciális üvegablakon keresztül látja Önt. Ezután a betegnek már mozdulatlanul kell feküdnie a vizsgálat végéig. Az MRI vizsgálat közben erős berregő, zúgó hang hallható, amelynek elviseléséhez a beteg fejhallgatót vagy füldugót kérhet. A vizsgálat megkezdése előtt minden betegnek egy tájékoztatót kell elolvasni és az abban feltett kérdésekre válaszolni. Amikor a vizsgálat elkezdődik a vizsgáló ágy megmozdul a nagy méretű mágneses tekercs belseje felé. Az MRI vizsgálathoz intravénás kontrasztanyag adása válhat szükségessé. Ez a kontrasztanyag nem tartalmaz jódot, teljesen más, mint a röntgenvizsgálatnál használt anyagok. Allergiás reakciót igen ritkán okoz. Ez az anyag a felvételek kontrasztosságának fokozását segíti, mivel ezt az anyagot az erős mágneses tér kevésbé vonzza. Kontrasztanyag adásának hozzájárulásáról a betegnek vizsgálat előtt írásban nyilatkoznia kell. Az MRI vizsgálat semmiféle fájdalommal nem jár. A vizsgálat időtartama 20-70 perc.
Szükséges előkészületek:
A vizsgáló helyiségbe szívritmus-szabályzóval (pacemakerrel) belépni tilos és életveszélyes!
A beteg ruházatában, testfelületén vagy szervezetében nem lehet semmiféle fémet tartalmazó anyag. Napjainkban a műtétek során többféle fémes anyag kerülhet szervezetébe (protézisek, érlekötések). A modern eljárások során már olyan fémekkel dolgoznak, melyek nem mágnesezhetőek. Ha valaki MRI vizsgálatra megy, célszerű a korábbi műtétet végző orvostól leírást kérnie a szervezetébe helyezett fém típusáról, hogy azt a vizsgálatot végző szakembernek meg tudja mutatni. Ha bezárt térben félelmet szokott érezni (klausztrofóbiás), beszéljen beutaló orvosával, aki enyhe nyugtatót javasolhat Önnek a vizsgálat idejére. Ha orvosa másképp nem rendeli, nyugodtan szedje be szokásos gyógyszereit. Terhesség nem kizáró ok MRI vizsgálat elvégzésére.
Tájékoztató az MRI-vizsgálat végzéséről
Natív vizsgálat során kontrasztanyagot nem alkalmazunk.
Kontrasztanyagos vizsgálat esetén a natív vizsgálat elvégzése után kontrasztanyag adására kerül sor (intravénásan). Kontrasztanyag adásának eldöntése a kezelőorvos, illetve a radiológus feladata a szakorvosi vizsgálat, illetve a natív vizsgálat eredményének ismeretében. Páciens külön kérésére nem adunk kontrasztanyagot!
Kontrasztanyag adása esetén minden esetben szükséges vesefunkciós vizsgálat (vérvétel: GFR) elvégzése a vizsgálat előtt!
Kontrasztanyag adása esetén a vizsgálat helyszínén a kontrasztanyag beadása előtt a páciens részéről a beleegyező nyilatkozat aláírása kötelező.
Az MRI-vizsgálatot minimális (1-2 nap) várakozási, illetve előjegyzési idővel tudjuk elvégezni.
A vizsgálatra akár orvosi javaslatra, akár saját elhatározásukból is jelentkezhetnek, kivétel a kontrasztanyagos MRI-vizsgálat, melyre kizárólag szakorvosi javaslat/beutaló alapján lehet jelentkezni.
A vizsgálatok előtt javasoljuk szakorvosi vizsgálat és konzultáció elvégzését, melyre központunkban is lehetőséget biztosítunk, külön térítési díj ellenében. Előfordulhat ugyanis, hogy nem MRI vizsgálatot kell elvégezni. Előfordulhat továbbá, hogy nem is azt a testrészt (vizsgálati régiót) kellene megvizsgálni, amit páciensünk betegnek gondol. Központunk nem tehető felelőssé páciensünk vizsgálati régióra vonatkozó szakszerűtlen utasításából eredő mindazon kárért, ha a páciens figyelmeztetés ellenére olyan testrész vizsgálatát kéri, amely nem egyezik meg a panaszokat szakmailag ténylegesen magyarázó elváltozások kimutatására szükséges vizsgálati régiókkal!
Több anatómiai régió vizsgálatakor a térítési díj megfelelő többszöröse fizetendő. Külön anatómiai régiónak minősülnek a gerinc régiói (nyaki, háti, ágyéki, keresztcsonti szakasz), illetve az ízületek (bal és jobb).
Fontos!
TB finanszírozott (térítésmentes) vizsgálatot nem végzünk, beutalót nem tudunk elfogadni.
Központunkban VÉGZÜNK gerinc, koponya és végtagi ízületi vizsgálatokat. NEM VÉGZÜNK nyaki lágyrész, gége, garat, mellkas, szív, emlő, has, here és teljes test MRI-vizsgálatot.
Az MRI vizsgálat ára tartalmazza az elvégzett vizsgálatot, 1 db CD lemezt a képanyaggal, amelyet a vizsgálat után azonnal odaadunk, illetve a szöveges radiológiai szakorvosi értékelést.
Az MRI-vizsgálat szöveges írásos radiológiai szakorvosi kiértékelését legkésőbb a vizsgálatot követő harmadik munkanapon 20:00-ig a megbeszélt módon (e-mail, személyes átvétel vagy külön térítési díj ellenében postai úton feladásra kerül) eljuttatjuk a páciens részére.
Az MRI vizsgálat ára nem tartalmazza a lelettel kapcsolatos radiológiai szakorvosi konzultációt és felvilágosítást.
Külön térítési díj ellenében kérhető a képi anyag kiadása pendrive-on.
Az MRI lelet eredményével kapcsolatban a személyzet semmilyen felvilágosítást nem adhat, ez a kezelőorvos feladata.
Három fő esetben nem végezhető el a vizsgálat:
1. ha a páciensnél szívritmusszabályzó (pacemaker) beültetésére,
2. bizonyos típusú fém szívbillentyű beépítésére került sor, illetve
3. ha három évnél korábban végzett agyi értágulat (aneurizma) ellátása során kapcsot (klipet) alkalmaztak.
Két fontos szempont is van a vizsgálat elvégezhetősége szempontjából:
1. a páciens testsúlya (elbírja-e az ágy a pácienst): 120 kg a súlyhatár!
2. a mellkas és/vagy a has legnagyobb átmérője (befér-e a páciens a gépbe): ezt fekvő helyzetben kell lemérni, a talaj és a mellkas és/vagy a has legmagasabb pontja közötti távolság: 30 cm a határ!
A vizsgálat alatt lehetőség van arra, hogy hozzátartozó is jelen legyen a páciensel együtt, így nyugodtabban tudnak feküdni amíg a vizsgálat folyik. Természetesen ilyenkor a kísérőre is a fenti szabályok vonatkoznak.
Alapos szakorvosi vizsgálat + hatékony kezelés
Bármilyen jellegű panaszokat vagy tüneteket csak úgy szabad, és lehet hatékonyan kezelni, ha tudjuk azoknak a kiváltó okát.
Ezért fontos, hogy bármilyen jellegű panaszok vagy tünetek esetén mindig forduljunk szakorvoshoz, ahol a megfelelő kivizsgálást követően (panaszok és tünetek elemzése, értékelése, általános orvosi és szakorvosi fizikális vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok, MRI, kiegészítő vizsgálatok) személyre szabottan lehet a megfelelő kezelést összeállítani.
A tüneti kezeléseken túl rendelkezünk oki kezelésekkel is, melyek az alapbetegségtől függenek.
Manapság számos olyan, nem műtéti terápiás lehetőség biztosított, amellyel a panaszok és a tünetek megszüntethetőek és az alapbetegség is kezelhető.
Centro – Medical Egészségügyi Központ – 20 éve az egészség szolgálatában
Egészségügyi Központunk fő profilja a mozgásszervi és idegrendszeri betegségek, illetve differenciál-diagnosztikai problémák gyors és szakszerű kivizsgálása és kezelése. Számos olyan modern terápiás eljárással rendelkezünk (melyekről részletesen olvashat honlapunkon), melyek kombinációjával, nem műtéti módszerekkel jól kezelhetőek az ilyen állapotok.
További információkat talál az egészséges életmódról, anatómiáról, élettanról, betegségekről, vizsgálati módszerekről a „Tájékoztatók” címszó alatt.
Térítési és szolgáltatási díjainkat megtalálja az „Árak” címszó alatt.
Amennyiben kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni, kérjük hívja központunkat, ahol készséggel állunk rendelkezésére!