Bejelentkezés:
Hétfő - Péntek: 07:00 - 20:00
Szombat : 08:00 - 15:00

Telefonszám:
+36 1 243 1010

Az ágyéki (lumbalis) gerinc betegségei

Lumbágón (derékfájás, derékzsába, hexensussz) és isiászon (ülőidegzsába) az alsó deréktájékon a derékba, keresztcsonti tájékra kisugárzó, általában hirtelen fellépő fájdalmat értjük. Amennyiben a derékfájás az alsó végtagba is kisugárzik lumboischialgiáról beszélünk (lumbágó isiásszal).

Minden életkorban előfordul, fiataloknál is, bár az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbak az erősebb degeneratív gerincbetegségek miatt.

A lumbágó és az isiász önmagukban nem betegségek, hanem tünetek, a gerincoszlop alsó részének túlterhelésére vagy működési rendellenességére utaló, figyelmeztető jelek.

Az isiászos fájdalmak, a lumbágóval ellentétben, nem korlátozódnak csak a keresztcsont tájékára, hanem az ülepen át az egyik, vagy mindkét alsó végtagba kisugárzódnak. Érzészavarok (zsibbadásérzés, bizsergésérzés, hangyamászásszerű érzés, érzéketlenség) léphetnek föl, amelyek a combra, a lábszárra, a lábfejre is ráterjedhetnek és a végtag izomzatának gyengeségével, akár átmeneti bénulásos jelenségeivel járhatnak együtt.

A lumbágó (és az isiász is) merev, görcsös tartásba, úgynevezett kényszertartásba kényszeríti az érintettet, akinek a legtöbb mozdulat újabb nyilalló fájdalmat okozhat. A járás is nehezített, jellegzetes úgynevezett antalgiás, kímélő járás.

A lumbágó sokszor egy apró, hirtelen, rossz mozdulatot követően, vagy emelésekor, hajoláskor jelentkezik (jellemzően akkor, ha emelkedéssel egyidejűleg a testünkkel elfordulunk). A váratlan, heves fájdalom a gerincoszlop ágyéki részén, a keresztcsontnál jelentkezik, és néha annyira erős, hogy a legtöbb mozdulat lehetetlenné válik. A hát izomzata ezen a területen összehúzódik, és ez megnöveli a fájdalmat.

az agyeki gerinc betegsegei1

A köhögés, tüsszentés, hasprés, szellentés, székelés, nevetés  fokozhatja, illetve provokálhatja a fájdalmakat.

Az izmok néha egyik oldalra görbítik a gerincet, az érintett oldalon a hosszú hátizmok megfeszülnek, azok feszes húrként tapinthatók, kötegezettek. A deréktáj ütögetésre, nyomásra is érzékeny.

Az orvosi fizikális vizsgálatok során jellegzetes mozgásszervi (tapintás) és idegrendszeri eltéréseket lehet találni (reflexeltérés, mozgató- és érzőbeidegzési zavar, vegetatív zavarok).

A derékfájást sokféle betegség okozhatja, azért fontos az alapos szakorvosi vizsgálat, az elkülönítő kórisme. Lehet nem csak gerinceredetű is, például hasi vagy kismedencei betegségek kísérője is (a belső zsigeri szervek szegmentális kisugárzó fájdalma, például vesegörcs; medencecsont betegségek, daganatos betegségek). Számos gerincbetegség okozhatja: szalagok meghúzódása, sérülése, az izmok túlterhelése, porckorongsérv (gerincsérv, discus hernia), porckorong előboltosulás (discus protrusio), porckorongkopás (discopathia), meszesedés (spondylosis), csigolyaelcsúszás (spondylolisthesis), gerinccsatorna szűkület (canalis spinalis stenosis), csontritkulás (osteoporosis), csigolyatörés (fractura vertebrae), gerincferdülés (scoliosis), gyulladásos betegségek (porckoronggyulladás, ideggyulladás), veleszületett csontdefektusok, daganatos betegségek, és elsődleges fájdalmas izombetegségek (fibromyalgia).

A fájdalom részben a gerinc melletti izmok feszüléséből, részben a gerincidegek nyomásából, irritációjából, részben a csigolyák kis ízületeinek tokjának és szalagjainak feszüléséből, illetve a gerinc instabilitásából ered. Lumbágót okozhatnak a kis csigolyaízületeken előforduló kopási jelenségek, amelyek ezeknek az ízületeknek a hibás állását eredményezik (spondylarthrosis).

Az isiászos fájdalmat rendszerint a porckorong előboltosulása, vagy sérvesedése idézi elő. Ilyenkor a porckorong nyomja az ülőideg egyik gyökerét, amely az ágaival az ágyéki gerincoszlop és a keresztcsont magasságában lép ki a gerinccsatornából.

A csigolyák között hajlékony porckorongok helyezkednek el. Ezek a porckorongok a szervezet öregedésével veszítenek rugalmasságukból (dehidratálódnak, elkopnak, discopathia). Bizonyos szokatlan mozdulatok egyiket vagy másikat kimozdíthatják a helyéről, amely így megnyom egy ideget, és ez kiváltja a helyi, lokális és a kisugárzó fájdalmat. Amikor az így irritált ideg az ülőideg, amely biztosítja az inger továbbítását a legfontosabb farizmok és az alsó végtagok felé, akkor a fájdalom érezhető a comb és a lábszár hátsó részében valamint a lábfejben, holott ezek a testrészek teljesen egészségesek.

A porckorongsérv okozta idegösszenyomás következtében egy adott területen előidézhet érzékelési zavarokat, bénulásos tüneteket, vagy okozhat vizelési, székletürítési panaszokat. Az esetleges komplikációk elkerülhetők időben megkezdett gyógykezeléssel.

A heves fájdalom alatt legjobb, ha sima, nem süppedős felületen a hátunkon fekszünk. Előtte tegyünk a lábunkhoz párnát vagy összehajtogatott takarót, ezzel tehermentesítjük a porckorongokat: a hátunkon fekve kicsit húzzuk fel térdünket és kezünkkel segítve a lábszárat helyezzük a párnára vagy takaróra. Maradjunk mindaddig fekve, amíg megtehetjük. Ha fájdalmak lépnének föl, óvatosan forduljunk, vagy helyezkedjünk, amíg a fájdalom el nem múlik.

Külsőleg különböző izomlazító krémet, oldatot és tapaszt alkalmazhatunk. Ezek a bőrön át felszívódva nemcsak fokozzák a helyi vérellátást, hanem lazítják az izmokat, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással is rendelkeznek.

Heveny szakban, pár napig semmilyen melegítés, hűtés, masszázs vagy fürdőterápia nem javasolható. Fontos, hogy a pszichoszociális problémák és konfliktusok súlyosbíthatják a panaszokat.

Alapos szakorvosi vizsgálat + hatékony kezelés

Bármilyen jellegű panaszokat vagy tüneteket csak úgy szabad, és lehet hatékonyan kezelni, ha tudjuk azoknak a kiváltó okát.

Ezért fontos, hogy bármilyen jellegű panaszok vagy tünetek esetén mindig forduljunk szakorvoshoz, ahol a megfelelő kivizsgálást követően (panaszok és tünetek elemzése, értékelése, általános orvosi és szakorvosi fizikális vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok, MRI, kiegészítő vizsgálatok) személyre szabottan lehet a megfelelő kezelést összeállítani.

A tüneti kezeléseken túl rendelkezünk oki kezelésekkel is, melyek az alapbetegségtől függenek.

Manapság számos olyan, nem műtéti terápiás lehetőség biztosított, amellyel a panaszok és a tünetek megszüntethetőek és az alapbetegség is kezelhető.

Centro – Medical Egészségügyi Központ – 20 éve az egészség szolgálatában

Egészségügyi Központunk fő profilja a mozgásszervi és idegrendszeri betegségek, illetve differenciál-diagnosztikai problémák gyors és szakszerű kivizsgálása és kezelése. Számos olyan modern terápiás eljárással rendelkezünk (melyekről részletesen olvashat honlapunkon), melyek kombinációjával, nem műtéti módszerekkel jól kezelhetőek az ilyen állapotok.

További információkat talál az egészséges életmódról, anatómiáról, élettanról, betegségekről, vizsgálati módszerekről a „Tájékoztatók” címszó alatt.

Térítési és szolgáltatási díjainkat megtalálja az „Árak” címszó alatt.

Amennyiben kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni, kérjük hívja központunkat, ahol készséggel állunk rendelkezésére!

aktuális akció