CEA (carcinoembryonalis antigen):
Élettani és kórélettani háttér:
A CEA magzati és tumorsejtek által termelt fehérje. Mivel ezek a sejtféleségek egészséges szervezetben nem fordulnak elő, a CEA emelkedett értékéből következtetni lehet arra, hogy a szervezetben daganatos elváltozás alakult ki.
Klinikai jelentősége:
Emelkedett CEA koncentráció elsődleges vastag-és végbélrákban fordul elő, de más szerveket – például a gyomor-bélrendszert, az emlőt, a tüdőt, a petefészket, a prosztatát, a májat és a hasnyálmirigyet – érintő rosszindulatú daganatokban is.
Eredmények értelmezése:
A CEA vizsgálat a vastagbél-, végbél-, emlő-, tüdő-, prosztata-, hasnyálmirigy- és petefészekrákban szenvedő betegek monitorozása esetén hasznos klinikai eszköz.
A műtét előtt mért CEA fontos szerepet játszhat a betegség kórlefolyásának előrejelzésében is.
A kezelést követően mért, tartósan magas CEA érték nagy valószínűséggel lappangó áttétes és/vagy visszamaradt tumort jelez, valamint összefügghet a betegség progressziójával, illetve a kezelésre kis mértékben adott reakcióval.
Csökkenő CEA értékek kedvező prognózist és a kezelésre adott megfelelő reakciót jelezhetnek.
A szérum emelkedett CEA koncentrációját nem rosszindulatú betegségben szenvedő alanyokban is kimutatták, különösen idősebbekben és dohányzókban.
AFP (alfa–fetoprotein):
Élettani és kórélettani háttér:
Az alfa-fetoprotein (AFP) a peteburokban, a nem differenciálódott májsejtekben, illetve a magzati gyomor-bél traktusban képződik. A fejlődés során az AFP koncentráció a magzat vérében és a magzatvízben kb. a 12. hétig emelkedik, majd a születésig folyamatosan csökken. Egészséges, nem terhes felnőtt szervezetében AFP csak igen minimális mennyiségben mutatható ki, értéke gyakran máj-, here- illetve petefészekrák esetében emelkedik meg.
Klinikai jelentősége:
Erősen emelkedett AFP értékek általában elsődleges májsejt karcinómára utalnak.
Májáttét esetén az AFP általában kisebb mértékben emelkedik meg.
Mivel az AFP értékek a máj regenerációja során emelkednek, alkohol okozta májcirrhosis, akut vírusos hepatitisz és HBsAg pozitív hordozók esetében mérsékelt emelkedés tapasztalható.
Eredmények értelmezése:
Az AFP koncentráció megemelkedése elsősorban májrák, májáttét, hererák esetében jellemző, de jóindulatú elváltozásokban és gyulladásos folyamatokban is emelkedhet.
PSA (prostata specificus antigen):
Élettani és kórélettani háttér:
A PSA-t kizárólag a prosztata mirigyeiben és kivezető csöveiben található hámsejtek termelik.
A PSA a vérben szabadon (freePSA), illetve komplex formájában fordul elő.
A total PSA meghatározásánál a szérumban található szabad PSA-t és a PSA ACT-vel képzett komplexét mérjük.
A PHI (prostate health index) a totál PSA és szabad PSA eredményeiből képzett index, amellyel jobban megbecsülhető a prosztatarák kockázata és a biopszia szükségessége.
Klinikai jelentősége:
A PSA-szint mérése alkalmas a prosztatarák szűrésére, stádiumának megállapítására, kezelésének és a kiújulásának monitorozására. 45 évnél idősebb férfiak esetében évente ajánlott a PSA-érték ellenőrzése.
Eredmények értelmezése:
A PSA a prosztata szövetre specifikus, nem a prosztatarákra. A PSA általában nem mérhető egészséges nőkben és olyan férfiakban, akiknek nincs prosztataszövetük.
A PSA emelkedett lehet prosztatagyulladás, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és rosszindulatú prosztatadaganat esetében is.
A szabad PSA és összes PSA arány normális esetben > 25 %, prosztatarák esetén < 25%. Alacsony phi értékekhez a rák alacsony kockázata tartozik, míg a magasabb értékekhez magasabb kockázat.
FPSA (free prostata specificus antigen)
Élettani háttér:
A prosztataspecifikus antigén (PSA) a prosztatamirigy hámsejtjeiben található.
Klinikai jelentősége:
A szabad PSA vizsgálat a szabad PSA és összes PSA százalékos értékének meghatározására szolgál. A szabad PSA százalékos értékének segítségével különbséget lehet tenni a prosztatarák és a jóindulatú prosztatabetegség között.
Eredmények értelmezése:
Prosztatarákban szenvedő betegeknél az fPSA % érték jelentősen alacsonyabb, mint a
jóindulatú betegségben szenvedőknél vagy az egészségeseknél.
Béta-HCG: here, petefészek
CA 15-3: emlő
CA 19-9: tápcsatorna
CA 125: petefészek
CA 72-4:
HE4: mellékhere
Kalcitonin:
NSE:
S-100: melanoma
TPA (cytokeratin):
15.000 HUF alatti laboratóriumi vizsgálat esetén + 4.000 HUF vérvételi alapdíjat számítunk fel (eszköz, idő és szállítási költség).
A lelet elkészülésének ideje: 3 munkanap (hétköznap 07:00-12:00-ig levett minták esetén, egyébként 4 munkanap).
Ezen vizsgálatok bármikor elvégezhetőek, nem szükséges éhgyomorra lenni, lehet előtte enni-inni.